Икона: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 11 година
с (Бот Менува: pt:Ícone)
Во овој период, исто така, за прв пат се споменува и иконата на Пресвета [[Богородица Марија]]; како автор на оваа икона [[Теодор Лектор]] во неговата Историја на Црквата го посочува [[Апостол Лука]]. Бројот на икони чие авторство се припишува на овој Апостол во иднина ќе се зголеми.
 
Како и да е, постои забележлива разлика во стилот на изведување на иконите од овој период, со денешните. Така на пример, раните икони (како оние зачувани во манастирот [[Св. Катерина]] на [[Синај]] делуваат многу реално. Исто така, првите икони на кои е прикажан ликот на Исус Христос Го претставуваат како млад маж без брада. Дури потоа е прифатена иконата каде Тој е прикажан со брада и долга коса. Овој факт треба да се има в предвид кога се говори за функцијата која иконите ја имаат. Истовремено (додека иконите не биле униформирани) се развила контроверзна дебата околу тоа кој начин на Негово прикажување треба да биде општоприфатен. Првиот, или „семички“ начин Го претставувал [[Исус Христос|Христос]] со кратка коса; вториот начин, пак, Го прикажувал Христос со брада и долга коса, разделена на половина. Повторно, [[Теодор Лектор]] има забележано дека првата претстава е поверодостојна. Тој исто така забележува дека некој паган Го насликал Христос според вотриот начин (за кој тогаш се сметало дека е сличен на сликите на [[Зевс]]) и како казна рацете му биле отсечени.
 
== Иконокластичен период ==
Анонимен корисник