Разлика помеѓу преработките на „Петар III (Русија)“

нема опис на уредувањето
с (Петар III од Русија преместена како Петар III (Русија) преку пренасочување)
| починал-место=[[Ропша]], [[Русија]]
}}
'''Петар III''' (на [[руски јазик|руски]]: ''Пётр III Фёдорович''), роден како ''Карл Петер Улрих фон Холштаин-Готорп'', бил [[император]] на [[Русија]] во продолжение на неколку месеци во текот на [[1762]] година и основоположник на династијата ''Холштаин-Готорп-Романов''. Бил познат по своите симпатии кон [[Прусија]], најмногу поради фактот што склучил договор со неа. Бил симнат од власт, најверојатно поради заговор и бил убиен од страна на неговата сопруга [[Екатерина II]].