Разлика помеѓу преработките на „Петар II (Русија)“

нема опис на уредувањето
| починал-место=[[Москва]], [[Руска империја]]
}}
'''Петар II Алексеевиќ''' ([[руски јазик|руски]]: '' Пётр II Алексеевич'') бил император на [[Русија]] во периодот од [[1727]] до [[1730]] година. Починал на петнаесетгодишна возраст.