Разлика помеѓу преработките на „Петар II (Русија)“

нема опис на уредувањето
| опис=Император на [[Русија]]
| наставка=
| роден-дата= [[23 октомври]] [[1715]]
| роден-место=[[Санкт Петербург]], [[Руска империја]]
| починал-дата=[[29 jaнуаријануари]] [[1730]]
| починал-место=[[Москва]], [[Руска империја]]
}}
'''Петар II Алексеевиќ''' (на [[руски јазик|руски]]'' Пётр II Алексеевич'') бил император на [[Русија]] во периодот од [[1727]] до [[1730]] година. Тој починал по своето петнаесетгодишно владеење.