Разлика помеѓу преработките на „Microsoft“

Додаден 1 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с
| homepage = [http://www.microsoft.com/worldwide/ microsoft.com]
}}
'''''Microsoft Corporation''''' е [[САД|американска]] и мултинационална компанија за компјутерска технологија, која има 79.000 вработени во 102 земји во светот и вкупен годишен приход од 51,12 милијарди долари во 2007.<ref name="2007financials">{{цитирана веб страница|author=MSFT Investor Relations|date=2007-07-19|url=http://www.microsoft.com/msft/earnings/FY07/earn_rel_q4_07.mspx|title =Годишниот приход на Мајкрософт надмина 50 милијарди |publisher=Microsoft}}</ref> Седиштето на Microsoft е во Редмонд, во државата [[Вашингтон (сојузна држава)|Вашингтон]] во [[САД]].
 
Компанијата развива, произведува, лиценцира и поддржува широк спектар на софтверски продукти за компјутерски уреди. Најпопуларни производи се оперативниот систем [[Microsoft Windows]] и канцеларискиот софтвер [[Microsoft Office]]. Овие продукти во 2003. се наоѓале на 90% од персоналните компјутери во светот. Ова е и визијата на основачот на [[Бил Гејтс]]: „секоја работна станица на секоја маса и во секој дом да го користи нашиот софтвер“.<ref>Цитат од Компјутерски свет 1985 (7/22). Официјалната биографија на Бил Гејтс вели дека „тој отсекогаш имал визија дека компјутерите ќе бидат алатка во секоја канцеларија и во секој дом“.</ref>
9

уредувања