Разлика помеѓу преработките на „Анж Жак Габриел“

нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Ange Jacques Gabriel door Jean-Baptiste Greuze Louvre.jpg|мини|десно|220п|Портрет на Анж-Жак Габриел од сликарот [[Жан-Батист Грез]]]]
'''Анж-Жак Габриел''' ([[фр.]] ''Ange-Jacques Gabriel''); ([[23 октовмриоктомври]] [[1698]] – [[4 јануари]] [[1782]]) ебил истакнат [[Франција|француски]] [[архитект]], највлијателниот во својата генерација.
 
Роден е во [[1698]] г. во [[Париз]], и се обучувал кај кралскиот архитект [[Робер де Кот]] и кај татка си, кому му помагал во проектирањето на Кралскиот дворец (сега Палата на берзата) во [[Бордо]] (завршен 1735). Во 1728 г. младиот Габриел Потоа станува член на Кралската архитектонска академија. Од 1735 г. работел како главен помошник на татка си, кој бил главен архитект на [[Версајски дворец|Версај]], а во 1742 го презел неговото работно место, и со тоа станал најважниот архитект Франција. На ова место се задржал речиси [[Луј XV]].