Разлика помеѓу преработките на „Анж Жак Габриел“

Одземени 34 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Габриел починал во Париз во [[1782]] г.
 
==Поважни дела==
==Major works==
[[Податотека:La Celle-Saint-Cloud Butard.jpg|мини|Битаровиот павилјон]]
[[Податотека:Bordeaux - Place de la Bourse 2009-06-29.jpg|thumb|ПалатаПалатата на берзата во Бордо]]
* Доградба и преработка на дворецот [[Шоази (дворец)|Шоази]] (1740-1777)
* [[Компјењски замок]] (од 1750)
* [[Битаров павилјон]] (1750) во Ла Сел-Сен-Клуд.
* [[Палата на берзата (Бордо)|Палата на берзата]], [[Бордо]] (1755) (како Кралски дворец)
* Доградба на [[Менарски дворец|Менарскиот дворец]] (1760-1764) за [[Мадам де Помпадур]]
* [[Мал Тријанон]] во [[Версајски дворец|Версај]] (1762-1768)