Разлика помеѓу преработките на „Анж Жак Габриел“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: [[Податотека:Ange Jacques Gabriel door Jean-Baptiste Greuze Louvre.jpg|мини|десно|220п|Портрет на Анж-Жак Габриел ...)
 
с
 
==Major works==
[[Податотека:La Celle-Saint-Cloud Butard.jpg|мини|ПавилјонотБитаровиот Биатарпавилјон]]
[[Податотека:Bordeaux - Place de la Bourse 2009-06-29.jpg|thumb|Палата на берзата во Бордо]]
* Доградба и преработка на дворецот [[Шоази (дворец)|Шоази]] (1740-1777)
* [[Компјењски замок]] (од 1750)
* [[БитаровпавилјонБитаров павилјон]] (1750) во Ла Сел-Сен-Клуд.
* [[Палата на берзата (Бордо)|Палата на берзата]], [[Бордо]] (1755) (како Кралски дворец)
* Доградба на [[Менарски дворец|Менарскиот дворец]] (1760-1764) за [[Мадам де Помпадур]]