Мишел Фуко: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Делото на Фуко често се опишува како [[постмодерна философија|постмодернист]] или [[пост-структурализам|пост-структуралист]]. За време на ’60-те, сепак, тој е почесто поврзуван со [[структурализам|структуралистичкото]] движење. Иако тој на почетокот е среќен со овој опис, тој подоцна ја истакнува неговата одалеченост од структуралистичкиот пристап, тврдејќи дека за разлика од структуралистите, тој го нема прифатено формалистички пристап. Тој исто така не е заинтересиран ни со постмодерната, тврдејќи дека многу поинтересна за дискусија е дефиницијата на „модерноста“.
 
{{Никулец за биографија}}
 
Анонимен корисник