Разлика помеѓу преработките на „Ѓорѓи I (Грција)“

Додадени 126 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Георги I '''([[грчки]]: ''Γεώργιος A', Βασιλεύς των Ελλήνων'', ''Geōrgios A',Vasileús tōn Ellēnōn''; роден на {{роден на|24|декември|1845}} во {{роден во|Копенхаген|}}– починал на {{починал на|18|март|1913}} во {{починал во|Солун|}}) бил [[крал на Грција]] во периодот од [[1863]] до [[1913]] година.
 
По прогонувањето на [[Ото I (Грција)|Ото I]], во [[Грција]] биле одржениодржани избори. Во март [[1864]] година бил донесен нов устав, изработен по модел на белгискиот устав. Според него, народот имал висок суверенитет, законодавната власт се состоела од Национално собрание, право на глас имале мажите кои наполниле 21-годишна возраст и имале имот. Извршната власт му припаѓала на кралот, но кралските наредби станувале валидни само по одобрувањето им од ресорниот министер. Во меѓувреме биле водени преговори за избор на нов крал. Круната била нудена на неколку кнезови, но како услов се барало пристап до [[Јонски Острови|Јонските Острови]] на [[Грција]]. Така, на грчкиот престол застанал данскиот принц Георг, кој во октомври [[1863]] година пристигнал во [[Атина]] и бил крунисан под името Георги I.
 
Георги бил првиот крал на Грција од [[династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург|династијата Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург]], син на данскиот крал [[Кристијан IX]]. Кога данскиот принц застанал на грчкиот престол, тој имал само 17 години. Во [[1867]] година Георги I се оженил за големата кнегиња [[Олга Константиновна]] (1851-1926) од руската [[династија Романови]]. Тие се венчале во [[1867]] година.
 
Инаку, како прв монарх на новата грчка династија, владеењето на Георги I од речиси 50 години (најдолга во историјата на современата Грција) се карактеризира со големи територијални добивкипридобивки на Грција, која земјата ги добила до започнувањето на [[Прва Светска војна|Првата Светска војна]]. Тој бил убиен во [[Солун]], во времето на [[Прва Балканска војна|Првата Балканска војна]], од страна на [[Александрос Схинас]], грчки анархист.
 
Наследник на Георги I бил неговиот син, [[Константин I (Грција)|Константин I]].
6.103

уредувања