Бастион: Разлика помеѓу преработките

Додадени 19 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{otheruses}}
[[Image:Markovi kuli-vodno.jpg|thumb|right|250px|Триаголен бастион (најлево) на тврдината [[Маркови Кули (Водно)|Маркови Кули]], [[Водно]], [[Скопје]]]]
[[Слика:Neuitalienische Manier.png|thumb|right|250px|Бастион од втората половина на XVI век во италијански манир, конструиран за борба со топови]]
'''Бастион''' е градба издадена нанадвор од главното обѕидие на едно [[утврдување]], сместено на аголот на два прави [[ѕид]]а. По облик е остра, приспособена за активна одбрана на [[тврдина]]та. Бастионот им дава можност на бранителите да покриваат соседни бастиони и [[ѕидина|ѕидини]] со [[одбрамбен оган]].