Разлика помеѓу преработките на „Никола (принц на Грција)“

нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Принц Никола ''' ([[грчки]]: ''Πρίγκιπας Νικόλαος της Ελλάδας''; {{роден на|22|јануари|1872}} во {{роден во|Атина|}} - {{починал на|8|февруари|1938}} во {{починал во|Атина|}}) бил третиот син на [[Георги I (Грција)|Георги I]], [[крал на Грција]], и Големата кнегиња [[Олга Константиновна]].
 
Тој се оженил за руската кнегиња [[Елена Владимировна]] на [[29 август]] [[1902]] година и имале три деца:
* [[Принцеза Олга (Грција)|Олга]]
* [[Принцеза Елизабета (Грција)|Елизабета]]
* [[Принцеза Марина (Грција)|Марина ]]