Разлика помеѓу преработките на „Асиметрична дигитална претплатничка линија“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ms:Talian Pelanggan Digital Asimetri)
с
[[Податотека:ADSL router with Wi-Fi (802.11 b-g).jpg|thumb|right|250px|За АДСЛ врска потребна е порта. [[Модем]]от на сликата е воедно и [[точкаместо на безжичен пристап]].]]
'''Асиметрична дигитална претплатничка линија''' ([[англ.]] '''Asymmetric Digital Subscriber Line''') или '''АДСЛ''' (''ADSL'') е облик на [[ДСЛ]], технологија за комуникација на податоци која врши пренос на истите преку [[бакар]]на [[телефон]]ска жица преку [[модем]].