Разлика помеѓу преработките на „Софија (кралица на Шпанија)“

нема опис на уредувањето
{{Infobox royalty
|consort=yes
| name = Sofía
| image =Spain.QueenSofia.01.jpg
| caption =
| succession = [[List of Spanish consorts|Queen consort of Spain]]
| moretext = ''([[List of titles and honours of the Spanish Crown|more]])''
| reign = 22 November 1975 – present
| spouse = [[Juan Carlos I of Spain]]
| issue = [[Infanta Elena, Duchess of Lugo]]<br>[[Infanta Cristina, Duchess of Palma de Mallorca]]<br>[[Felipe, Prince of Asturias]]
| house = [[House of Bourbon]]<br>[[House of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg]]
| titles = ''HM'' The Queen of Spain <br>''HRH'' The Princess of Spain <br>''HRH'' Infanta Sofía of Spain <br>''HRH'' Princess Sophia of Greece and Denmark
| father = [[Павле (крал на Грција)|Павле]]
| mother = [[Фредерика (Хановер)|Фредерика]]
| full name = {{lang-en|Sophia Margaret Victoria Frederica}}<br>{{lang-es|Sofía Margarita Victoria Federica}}<br>{{Lang-el|Σοφία Μαργαρίτα Βικτωρία Φρειδερίκη}}
| date of birth = {{Birth date and age|1938|11|2|df=y}}
| place of birth = [[Атина]], [[Грција]]
| date of death =
| place of death =
| religion = [[Римокатоличка црква|Римокатолик]]<br>''претходно.'' [[Грчка Православна црква]]
| signature = Queen Sofía of Spain Signature.svg
|}}
 
'''Кралица Софија''' ([[шпански]]: ''Su Majestad doña Sofía de Grecia'') е кралица на Шпанија, и сопруга на моменталниот шпански крал [[Хуан Карлос I]].
 
Таа е родена на {{роден на|2|ноември|1938}} година во {{роден во|Атина|}}, Грција, како ќерка на грчкиот [[Павле (крал на Грција)|крал Павле]] и неговата сопруга [[Фредерика (Хановер)|Фредерика]]. Кралица Софија е сестра на последниот [[крал на Грција]], [[Константин II (крал на Грција)|Константин II]]. Освен со грчкото кралско семејство, таа е во блиски роднински врски и со кралските семејства на [[Велика Британија]] и [[Данска]].
 
Во брак со шпанскиот крал стапила на 14 мај 1962 година, кој го сретнала на еден грчки остров во 1954 година. За да се омажи за шпанскиот крал, православната Софија морала да се откаже од правата на грчкиот престол и да стане католик. Во 1975 година, по смртта на Франсиско Франко, Хуан Карлос I се качил ан шпанскиот престол, а Софија била објавена за кралица на Шпанија. Тие имаат три деца: