Разлика помеѓу преработките на „Софија (кралица на Шпанија)“

нема опис на уредувањето
'''Кралица Софија''' ([[шпански]]: ''Su Majestad doña Sofía de Grecia'') е кралица на Шпанија, и сопруга на моменталниот шпански крал [[Хуан Карлос I]].
 
Таа е родена на {{роден на|2|ноември|1938}} година во {{роден во|Атина|}}, Грција, како ќерка на грчкиот [[Павле (крал на Грција)|крал Павле]] и неговата сопруга [[Фредерика (Хановер)|Фредерика]]. Кралица Софија е сестра на последниот крал на Грција, [[Константин II (крал на Грција)|Константин II]]. Освен со грчкото кралско семејство, таа е во блиски роднински врски и со кралските семејства на [[Велика Британија]] и [[Данска]].
 
Во брак со шпанскиот крал стапила на 14 мај 1962 година, кој го сретнала на еден грчки остров во 1954 година. За да се омажи за шпанскиот крал, православната Софија морала да се откаже од правата на грчкиот престол и да стане католик. Во 1975 година, по смртта на Франсиско Франко, Хуан Карлос I се качил ан шпанскиот престол, а Софија била објавена за кралица на Шпанија. Тие имаат три деца:
 
* [[Принцеза Елена (Шпанија)|Принцеза Елена]], (р. 1963)
* [[Принцеза Кристина (Шпанија)|Принцеза Кристина ]] (р. 1965)
* [[Принц Филип (Шпанија)|Принц Филип ]] (р. 1968)