Разлика помеѓу преработките на „Софија (кралица на Шпанија)“

нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Кралица Софија''' ([[шпански]]: ''Su Majestad doña Sofía de Grecia'') е кралица на Шпанија, и сопруга на моменталниот шпански крал [[Хуан Карлос I]].
 
Таа е родена на {{роден на|2|ноември|1938}} година во {{роден во|Атина|}}, Грција, како ќерка на грчкиот [[Павле (крал на Грција)|крал Павле]] и неговата сопруга [[Фредерика (Хановер)|Фредерика]]. Кралица Софија е сестра на последниот крал на Грција, [[Константин II (крал на Грција)|Константин II]]. Освен со грчкото кралско семејство, таа е во блиски роднински врски и со кралските семејства на Велика Британија и Данска.