Разлика помеѓу преработките на „Харвард“

Одземени 19 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Создадена страница со: ==Харвард== Универзитеот во Харвард или едноставно Харвард е најстариот универзитет в...)
 
с
==Харвард==
Универзитеот во Харвард или едноставно Харвард е најстариот универзитет во Соединетите Американски Држави. Еден е од најпрестижните американски универзитети и член на таканаречената Лига на Бршлени. Харвард е приватен универзитет сместен во Кембриџ во сојузната држава Масачусетс.
Исто така е и прва и најстара корпорација во северна америка оснивана во 1636 година. Наречен е по свештеникот Џон Харвард. Харвард е еден од најдобрите универзитети во светот и годишно произведува многу научници, писатели и политичари кои подоцна се прославуваат.
54

уредувања