Разлика помеѓу преработките на „Балтичко Море“

Додадени 149 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с
Поради неговата голема географска ширина, малите протоци со [[Северно Море]] кои не дозволуваат голема размена на вода, големиот прилив на слатка вода и ладната клима, ова море е едно од најслатките мориња на светот. Поедини негови делови во текот на годината се замрзнати.
На неговите брагови излегуваат Данска, [[Шведска]], [[Финска]], [[Русија]], [[Естонија]], [[Летонија]], [[Литванија]], [[Полска]] и [[Германија]]. Според важноста на земјите кои овде се наоѓаат, како и според обемот на сообраќајот кој овде се одвива, Балтичкото Море може да се нарече „Северно“ [[Средоземно Море]].
 
== Поврзано ==
* [[Балтички регион]]
* [[Балтик]]
* [[Балтички држави]]
* [[Северна Европа]]
 
== Надворешни врски ==