Разлика помеѓу преработките на „Хилари Клинтон“

Додадени 2 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с
Во 1993 година, Хилари и Бил Клинтон беа под криминална истрага во врска со аферата Вотергејт во која се истражуваше нивната евентуална вмешаност во парична манипулација во времето кога Клинтон беше гувернер на Арканзас. Во јануари 1996 година Клинтонови беа повикани да сведочат пред судот во врска со таа афера.
Додека беше прва дама на Америка посебно се залагше за програмот на здравственото осигурување кај децата со кое што требаше да се осигура здравствено осигурување на милиони работнички фамилии. Се залагаше за зголемување на фондовите за истражување на ракот на дојката, простатата и дебелото црево, како и остеропоза и дијабетис. Се бореше за зголемување на државните фондови за вакцинација на деца како и во борбата против астма и епилепсија. На светската сцена се појавува како борец за демократија, верска толеранција и човекови права. Со Бил Клинтон активно учествува во политичките процеси во Северна Ирска, На Блискиот Исток и на подрачјето на бивша Југославија. Играше активна улога во залагањето за бомбардирање на Србија.
[[af:Hillary Clinton]]
[[als:Hillary Clinton]]
54

уредувања