Разлика помеѓу преработките на „Хилари Клинтон“

Додадени 1.339 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
После првата престедателска трка во која што до израз доаѓа и нејзината професионална кариера, Хилари Клинтон претрпува критики од оние на кои што драга им беше традиционалната улога на првата дама на САД. После превземањето на должноста Клинтон ја именува за претседател на Посебниот совет на реформа на здравството што беше и неговиот најзначаен потег во внатрешната политика во првата година од неговото владеење. Тој совет разработи опсежен план за реформа во здравството со која секој граѓанин на Соединетите Американски Држави би имал здравствено осигурување и кој што е ставен во процедура во Конгресот во септември 1993 година. Во септември 1994 година лидерот на мнозинството во сенатот Џорџ Мичел објави дека конгресот нема да го подржи предлогот на законот за здравствените реформи, така што таа реформа пропаѓа. Тоа воедно беше и најголемиот пораз на Клинтонови. После пропаѓањето на здравствените реформи Хилари се повлекува од кругот на јавните соработнци на претседателот Клинтон.
Во 1993 година, Хилари и Бил Клинтон беа под криминална истрага во врска со аферата Вотергејт во која се истражуваше нивната евентуална вмешаност во парична манипулација во времето кога Клинтон беше гувернер на Арканзас. Во јануари 1996 година Клинтонови беа повикани да сведочат пред судот во врска со таа афера.
Додека беше прва дама на Америка посебно се залагше за програмот на здравственото осигурување кај децата со кое што требаше да се осигура здравствено осигурување на милиони работнички фамилии. Се залагаше за зголемување на фондовите за истражување на ракот на дојката, простатата и дебелото црево, како и остеропоза и дијабетис. Се бореше за зголемување на државните фондови за вакцинација на деца како и во борбата против астма и епилепсија. На светската сцена се појавува како борец за демократија, верска толеранција и човекови права. Со Бил Клинтон активно учествува во политичките процеси во Северна Ирска, На Блискиот Исток и на подрачјето на бивша Југославија. Играше активна улога во залагањето за бомбардирање на Србија.
[[af:Hillary Clinton]]
[[als:Hillary Clinton]]
54

уредувања