Разлика помеѓу преработките на „Ѓорѓи I (Грција)“

нема опис на уредувањето
|spouse =[[Олга Константиновна]]
|issue =[[Константин I (Грција)|Константин I]] <br /> [[Принц Георги (Грција)|Принц Георги ]] <br /> [[Александра Георгиевна (Грција)|Принцеза Александра ]] <br /> [[Принц Никола (Грција)|Принц Никола]] <br /> [[Принцеза Марија Георгиевна (Грција)|Принцеза Марија ]] <br /> Принцеза Олга<br /> [[Принц Андреј (Грција)|Принц Андреј]] <br /> [[Принц Кристофер (Грција)|Принц Кристофер ]]
|house =[[Династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург]]
|house =[[House of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg]]
|father =[[ChristianКристијан IX of Denmark]]
|mother =[[LouiseЛујза of HesseХесе]]
|date of birth ={{birth date|1845|12|24|df=yes}}
|place of birth =[[CopenhagenКопенхаген]], [[DenmarkДанска]]
|date of death ={{death date and age|1913|3|18|1845|12|24|df=yes}}
|place of death =[[Солун]]<ref>Во времето кога кралот починал, кралот сеуште бил под власта на Отоманската И
|place of death =[[Thessaloniki]]<ref>At the time of the King's assassination, Thessaloniki was in occupied [[Ottoman Empire|Ottoman]] territory. The city was recognised as part of [[Greece]] by the [[Treaty of Bucharest (1913)]] five months afterwards.</ref>
мперија. По потпишувањето на Букурешкиот мировен договор во 1913 година, градот бил вклучен во составот на Грција.</ref>
|date of burial =
|place of burial =RoyalКралски Cemeteryгробишта, [[Tatoi Palace]], [[GreeceАтина]]
|signature=George I of Greece signature.svg
}}
'''Георги I '''([[грчки]]: ''Γεώργιος A', Βασιλεύς των Ελλήνων'', ''Geōrgios A',Vasileús tōn Ellēnōn''; роден на {{роден на|24|декември|1845}} во {{роден во|Копенхаген|}}– починал на {{починал на|18|март|1913}} во {{починал во|Солун|}}) бил [[крал на Грција]] во периодот од [[1863]] до [[1913]] година.
 
По прогонувањето на Ото I, во [[Грција]] биле одржени избори. Во март [[1864]] година бил донесен нов устав, изработен по модел на белгискиот устав. Според него, народот имал висок суверенитет, законодавната власт се состоела од Национално собрание, право на глас имале мажите кои наполниле 21-годишна возраст и имале имот. Извршната власт му припаѓала на кралот, но кралските наредби станувале валидни само по одобрувањето им од ресорниот министер. Во меѓувреме биле водени преговори за избор на нов крал. Круната била нудена на неколку кнезови, но како услов се барало пристап до [[Јонски Острови|Јонските Острови]] на [[Грција]]. Така, на грчкиот престол застанал данскиот принц Георг, кој во октомври [[1863]] година пристигнал во [[Атина]] и бил крунисан под името Георги I.
 
Георги бил првиот крал на Грција од [[династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург|династијата Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург]], син на данскиот крал [[Кристијан IX]]. Кога данскиот принц застанал на грчкиот престол, тој имал само 17 години. Во [[1867]] година Георги I се оженил за големата кнегиња [[Олга Константиновна]] (1851-1926) од руската [[династија Романови]]. Тие се венчале во [[1867]] година.
 
Наследник на Георги I бил неговиот син, [[Константин I (Грција)|Константин I]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}