Зебибајт: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Зебибајт''' (од англ. ''zebibyte'') е стандардизиран бинарен содржател...)
 
сНема опис на уредувањето
Зебибајтот е во блиско сродство со [[зетабајт]]от, which is defined as 10<sup>21</sup> bytes = {{gaps|1|000|000|000|000|000|000|000|bytes}} (see [[бинарен префикс]]).
 
Префиксите „зеби“ и „јоби“ првично не биле дел од системот на бинарни префикси. [[Меѓународна електротехничка комисија|Меѓународната електротехничка комисија]] (IEC) ги усвоила во август 2005 г.<ref>[http://www.iec.ch/news_centre/release/nr2005/nr2005.htm IEC - IEC на дело | Новости > nr2005бр. 2005 - Еве„Еве ги зеби и јобијоби“] {{en}}</ref>
 
== Поврзано ==