Разлика помеѓу преработките на „Кибибајт“

Додадени 20 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Количини на бајтите}}
 
'''Кибибајт''' ([[англиски]]: kibibyte) (кратенка од '''ки'''ло '''би'''нарен '''бајт''') е единица мерка за количина на [[Информација|податоци]] од [[Компјутерска меморија|компјутерската меморија]], воспоставена од [[Меѓународна електротехничка комисија|Меѓународната електротехничка комисија]] во [[2000]] година. Се означува со '''KiB''' или '''КиБ'''.<ref>{{цитирана веб страница | author= Меѓународна Електротехничка Комисија | title= Префикси за бинарни производи | url= http://www.iec.ch/zone/si/si_bytes.htm | date= 2007}}</ref>
 
: 1 кибибајт = 2<sup>10</sup> [[бајт]]и = 1 024 бајти