Јотабајт: Разлика помеѓу преработките

Додадени 18 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
сНема опис на уредувањето
{{Количини на бајтите}}
'''Јотабајт''' (''yottabyte'', кратенка: '''YB''' или '''ЈБ'''; изведено од [[SI префикс]]от [[јота-]]) е единица за [[податок|податоци]] или [[компјутерска меморија|компјутерско складирање]] еднаква на [[септилион]] (еден [[квадрилион]] по [[долга и кратка скала|долгата скала]] или 10<sup>24</sup>) [[бајт]]и (еден [[квадрилион]] [[гигабајт]]и). Во 2010 г. сè уште не постои систем што може да собере еден јотабајт податоци. Впрочем, збирниот капацитет на сите [[тврд диск|тврди дискови]] во целиот [[свет]] заедно не изнесува ниту еден јотабајт. Според едно истражување, во 2006 г. сите компјутери на светот заедно имаат капацитет од 160 [[ексабајт]]и.<ref>[http://www.emc.com/about/destination/digital_universe/pdf/Expanding_Digital_Universe_IDC_WhitePaper_022507.pdf Проширувањето на дигиталиот космос - студија на ИДЦ (pdf)] {{en}}</ref> Проценето е дека во 2009 г. целиот [[интернет]] содржи близу 500 ексабајти.<ref>[http://www.guardian.co.uk/business/2009/may/18/digital-content-expansion Податоците на интернет достигнаа речиси 500 милијарди гигабајти] {{en}}</ref>
 
Кога се користи со бајтови содржатели, SI префиксот означува 1000-ти степен: