Разлика помеѓу преработките на „Софи Марсо“

Додадени 282 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Софѝ Марсо̀''' ([[француски]]: ''Sophie Marceau'', родена како Sophie Maupu) е француска актерка. Таа е родена на {{роден на|17|ноември|1966}} година во {{роден во|Париз|}}, [[Франција]].
 
Најпознати нејзини улоги ги остварила во филмовите: Храбро срце (филм)|Храбро срце со Мел Гипсон, Ана Каренина (филм)|Ана Каренина и [[Светот не е доволен]].