Разлика помеѓу преработките на „Староруски јазик“

Поправка кон јазичниот стандард
с (Бот Додава: ja:古東スラヴ語)
(Поправка кон јазичниот стандард)
}}
 
'''Старорускиот, cтароисточнословенскиот''' или познат уште и како стар источнословенски јазик ([[руски јазик|руски]]: ''древнерусский'') бил писмен јазик што се користел од [[10 век]] па сè до [[14 век]] од источните словени во државите од [[Источна Европа]]. Јазикот бил горе -долу зборуван на териториите на [[Русија]], [[Украина]] и [[Белорусија]] па дури и во источните делови на [[Полска]].
 
Бидејќи јазикот бил зборуван на три различни територии, тој има и уште две различни имиња:
* Староукраински ([[украински јазик|украински]]: ''староукраїнська'' или ''давньоукраїнська мова'')
 
Јазикот е настанал од [[старословенски јазик|старословенскиот јазик]] и презел поголем број од карактеристиките на старословенскиот јазик. Главна карактеристика е тоа што имал целосна вокализација па така зборот ''гордъ'' на старословенски ([[македонски јазик|македонски]]: ''град''), во старорускиот јазик се среќава како ''городъ''. Постоеле многу различни дијалекти кои се вклучиле во овој јазик и има записи на поголем број од нив. Денес пак, се прави само географска поделба на истите. Понатаму јазикот се развил во повеќе одделни јазици како што се: [[белоруски јазик|белорускиот]], [[руски јазик|рускиот]], [[украински јазик|украинскиот]] и [[русински јазик|русинскиот јазик]].
 
[[Категорија:Мртви словенски јазици]]
116

уредувања