Разлика помеѓу преработките на „Правото на Европската Унија“

с
Бот Додава: ca, cs, de, el, en, eo, es, et, fi, fr, hr, it, ja, lt, nl, pl, pt, sh, sk, sq, sr, sv, tr, zh
с (Бот Додава: ca, cs, de, el, en, eo, es, et, fi, fr, hr, it, ja, lt, nl, pl, pt, sh, sk, sq, sr, sv, tr, zh)
 
Во 2006 година, токсичен отпад од европски брод се прелеа на Брегот на слоновата коска што ја поттикна Комисијата да го разгледа законодавството за токсичен отпад.Комесарот за животна средина Ставрос Димас изјави дека „таков високо токсичен отпад никогаш не требало да ја напушти Европската унија.“ Затоа, комесарот за правда, слобода и безбедност Франко Фратини, заедно со Димас, предложија воведување кривична казна за извршување „еколошко-кривични дела“. Во 2005 година, судот на правда го оспори неговото право да го стори тоа што резултираше со победа на Комисијата. Оваа пресуда претставува преседан за Комисијата на меѓународно ниво што може да се озакони во кривичното право - нешто што никогаш не се случило без претходно да е наведено во оговорите. Досега, единствената таква употреба била Директивата за правата на интелектуална сопственост. Во Европскиот парламент беа поднесени предлози против воведување на тој закон врз основа на тоа дека кривичното право не треба да е во надлежност на ЕУ што беше одбиено на гласање. Сепак, во октомври 2007 година, судот на правда пресуди дека Комисијата не предлега какви треба да бидат кривичните санкции, туку само дека е потребно да се изречат.
 
[[ca:Dret comunitari europeu]]
[[cs:Evropské právo]]
[[de:Europarecht]]
[[et:Euroopa Liidu õigus]]
[[el:Ευρωπαϊκό Δίκαιο]]
[[en:European Union law]]
[[es:Derecho de la Unión Europea]]
[[eo:Eŭropunia juro]]
[[fr:Droit de l'Union européenne]]
[[hr:Pravo Europske unije]]
[[it:Diritto dell'Unione Europea]]
[[lt:Europos Sąjungos teisė]]
[[nl:Recht van de Europese Unie]]
[[ja:欧州連合の法律]]
[[pl:Prawo wspólnotowe]]
[[pt:Direito da União Europeia]]
[[sq:E Drejta e Bashkimit Evropian]]
[[sk:Európske právo]]
[[sr:Право Европске уније]]
[[sh:Pravo Evropske unije]]
[[fi:Eurooppaoikeus]]
[[sv:Europeiska unionens rätt]]
[[tr:Avrupa Birliği hukuku]]
[[zh:欧盟法律]]
46.384

уредувања