Разлика помеѓу преработките на „Алберт Велики“

Додадени 1.162 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox Saint
Свети Алберт Велики бил доминикански епископ, најмногу познат по своите придонеси за мирољубивата коегзистенција на науката и религијата. Тој се смета за најголемиот германски философ во средниот век.
|name=Saint Albertus Magnus
|birth_date=''ca''. 1193/1206
|death_date={{death date|1280|11|15|mf=y}}
|feast_day=November 15
|venerated_in=[[Catholic Church]]
|image=AlbertusMagnus.jpg
|caption=''Saint Albertus Magnus'', <small>fresco, 1352, [[Treviso]], Italy</small>
|birth_place=[[Lauingen]], [[Bavaria]]
|death_place=[[Cologne]], [[Holy Roman Empire]]
|titles=Bishop, Confessor, and Doctor of the Church
|beatified_date=1622
|beatified_place=[[Rome]]
|beatified_by=
|canonized_date=1931
|canonized_place=[[Rome]]
|canonized_by=[[Pope Pius XI]]
|attributes=
|patronage=[[Cincinnati, Ohio]]; medical technicians; natural sciences; philosophers; scientists; students; [[World Youth Day]]
|major_shrine=[[Saint Andreas]] in [[Cologne]]
|suppressed_date=
|issues=
|prayer=
|prayer_attrib=}}
 
 
'''Свети Алберт Велики''' (роден помеѓу 1193 и 1206 година - починал на {{починал на|15|ноември|1280}}) бил доминикански епископ, најмногу познат по своите придонеси за мирољубивата коегзистенција на науката и религијата. Тој се смета за најголемиот германски философ во средниот век.
 
Како професор предавал на многу универзитети, меѓу кои и на Сорбона, прочуениот универзитет во [[Париз]]. Поради занимливостите во неговите предавања, морал да предава на плоштадот Мауберт, кој го носи неговото име, од латинските зборови ''Магнус Алберт''. Негов ученик бил и познатиот [[Свети Тома Аквински]], еден од најголемите теолози<ref>[http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2609&stID=43531 Дневник: Католички календар] </ref>. Алберт Велики бил првиот средновековен интелектуалец, кој ја вовел [[Аристотел]]овата философија во христијанската црква.
 
Како професор предавал на многу универзитети, меѓу кои и на Сорбона, прочуениот универзитет во [[Париз]]. Поради занимливостите во неговите предавања, морал да предава на плоштадот Мауберт, кој го носи неговото име, од латинските зборови ''Магнус Алберт''. Негов ученик бил и познатиот [[Свети Тома Аквински]], еден од најголемите теолози<ref>http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2609&stID=43531 Дневник: Католички календар </ref>.
== Наводи ==
{{наводи}}