Разлика помеѓу преработките на „Алберт Велики“

Додадени 612 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
Свети Алберт Велики бил доминикански епископ, најмногу познат по своите придонеси за мирољубивата коегзистенција на науката и религијата. Тој се смета за најголемиот германски философ во средниот век.
 
Како професор предавал на многу универзитети, меѓу кои и на Сорбона, прочуениот универзитет во [[Париз]]. Поради занимливостите во неговите предавања, морал да предава на плоштадот Мауберт, кој го носи неговото име, од латинските зборови ''Магнус Алберт''. Негов ученик бил и познатиот [[Свети Тома Аквински]], еден од најголемите теолози.