Разлика помеѓу преработките на „Александар Квашњевски“

нема опис на уредувањето
 
Квашневски е роден на [[15 ноември]] [[1954]] година. Во времето на [[комунизам|комунизмот]], тој бил вклучен во политичкиот живот на земјата и активиран во ''Социјалистичката унија на полските студенти''. Во 80-тетите години бил министер на спортот на Полска. Тој бил наследник на [[Лех Валенса]] во [[1995]] година, а во [[2000]] година победил на редовните претсаедателски избори.
 
Квашневски самиот себе си се определува како [[атеист]]<ref>{{cite news| url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/961814.stm | work=BBC News | title=Polish president wins second term | date=2000-10-09 | accessdate=2010-04-23}}</ref><ref>{{cite news| url=http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2003/06/04/wkwas04.xml }}</ref><ref>[http://www.warsawvoice.pl/view/10205/ Warsaw Voice - A PiS Take<!-- Bot generated title -->]</ref><ref>[http://ekai.pl/europa/?MID=6266 Kwaśniewski: agnostyk za chrześcijaństwem w Traktacie (europa.kai.pl - Chrześcijańska Europa)<!-- Bot generated title -->]</ref>.
 
{{DEFAULTSORT:Квашневски}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
 
{{никулец}}