Разлика помеѓу преработките на „Александар Квашњевски“

нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за личност
|име= Александар Квашневски<br>Aleksander Kwaśniewski
|портрет= Aleksander kwasniewski konferencja.jpg
|px=220px
|опис=
|занимање = [[Претседател на Полска]]
}}
 
 
'''Александар Квашневски''' ([[полски]]: ''Aleksander Kwaśniewski'') е полски политичар и поранешен [[претседател на Полска]], во периодот од [[1995]] до [[2005]] година.
 
Квашневски е роден на [[15 ноември]] [[1954]] година. Во времето на [[комунизам|комунизмот]], тој бил вклучен во политичкиот живот на земјата и активиран во ''Социјалистичката унија на полските студенти''. Во 80-тетите години бил министер на спортот на Полска. Тој бил наследник на [[Лех Валенса]] во [[1995]] година, а во [[2000]] година победил на редовните претсаедателски избори.
 
{{никулец}}
 
[[an:Aleksander Kwaśniewski]]
[[az:Aleksandr Kvasnevski]]
[[be:Аляксандр Квасьнеўскі]]
[[br:Aleksander Kwaśniewski]]
[[bg:Александър Квашневски]]
[[cs:Aleksander Kwaśniewski]]
[[da:Aleksander Kwaśniewski]]
[[de:Aleksander Kwaśniewski]]
[[en:Aleksander Kwaśniewski]]
[[et:Aleksander Kwaśniewski]]
[[el:Αλεξάντερ Κβασνιέβσκι]]
[[es:Aleksander Kwaśniewski]]
[[eo:Aleksander Kwaśniewski]]
[[fr:Aleksander Kwaśniewski]]
[[ga:Aleksander Kwaśniewski]]
[[gl:Aleksander Kwaśniewski]]
[[ko:알렉산데르 크바시니에프스키]]
[[hr:Aleksander Kwaśniewski]]
[[io:Aleksander Kwaśniewski]]
[[id:Aleksander Kwaśniewski]]
[[it:Aleksander Kwaśniewski]]
[[he:אלכסנדר קוושנייבסקי]]
[[la:Alexander Kwaśniewski]]
[[lv:Aleksandrs Kvasņevskis]]
[[lt:Aleksander Kwaśniewski]]
[[hu:Aleksander Kwaśniewski]]
[[mr:आलेक्सांदेर क्वाशन्येफ्स्की]]
[[nl:Aleksander Kwaśniewski]]
[[ja:アレクサンデル・クファシニェフスキ]]
[[no:Aleksander Kwaśniewski]]
[[oc:Aleksander Kwaśniewski]]
[[pl:Aleksander Kwaśniewski]]
[[pt:Aleksander Kwaśniewski]]
[[ro:Aleksander Kwaśniewski]]
[[ru:Квасьневский, Александр]]
[[simple:Aleksander Kwasniewski]]
[[sk:Aleksander Kwaśniewski]]
[[szl:Aleksander Kwaśniewski]]
[[sr:Александар Квасњевски]]
[[fi:Aleksander Kwaśniewski]]
[[sv:Aleksander Kwaśniewski]]
[[uk:Александр Квасневський]]
[[yo:Aleksander Kwaśniewski]]
[[zh:亞歷山大·克瓦希涅夫斯基]]