Разлика помеѓу преработките на „Александар Квашњевски“

нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за личност
Александар Квашневски (полски: Aleksander Kwaśniewski) е полски политичар и поранешен претседател на Полска, во периодот од 1995 до 2005 година.
|име= Александар Квашневски<br>Aleksander Kwaśniewski
|портрет=
|px=220px
|опис=
|роден-дата= [[15 ноември ]] [[1954]]
|роден-место= Полска
|починал-дата=
|починал-место=
|занимање = [[Претседател на Полска]]
}}
 
 
Квашневски е роден на 15 ноември 1954 година. Во времето на комунизмот, тој бил вклучен во политичкиот живот на земјата и активиран во Социјалистичката унија на полските студенти. Во 80-тетите години бил министер на спортот на Полска. Тој бил наследник на Лех Валенса во 1995 година, а во 2000 година победил на редовните претсаедателски избори.
'''Александар Квашневски''' ([[полски]]: ''Aleksander Kwaśniewski'') е полски политичар и поранешен [[претседател на Полска]], во периодот од [[1995]] до [[2005]] година.
 
Квашневски е роден на [[15 ноември]] [[1954]] година. Во времето на [[комунизам|комунизмот]], тој бил вклучен во политичкиот живот на земјата и активиран во ''Социјалистичката унија на полските студенти''. Во 80-тетите години бил министер на спортот на Полска. Тој бил наследник на [[Лех Валенса]] во [[1995]] година, а во [[2000]] година победил на редовните претсаедателски избори.