Бернард Монтгомери: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Bernard Law Montgomery.jpg|мини|Бернард Монтгомери]]
 
Бернард Ло Монгомери ([[англиски јазик|англиски]]:Bernard Law Montgomery) ({{роден на|17|ноември|1887}} , {{роден во|Лондон}} - {{починал на|24|март|1976}}, близу [[Алтон]], [[Хемпшир]]) бил британски генерал во [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]].<ref>''Barnett, Corelli (1960). The Desert Generals. London: Cassell. ISBN 978-0304352807''</ref>
 
== Биографија ==