Разлика помеѓу преработките на „Протоисторија“

Додадени 43 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Само почеток)
 
 
'''Протоисторија''' е геолошки период кој се однесува на епохата распространета меѓу [[праисторија]]та и [[историја]]та, во текот на кој [[култура]] или [[цивилизација]] која сеуште нема развиено [[писмо|посебно писмо]], но за која е забележано дека постои во пишувањата на други култури. На пример, во [[Европа]], [[Келти|Келтите]] и [[Германи|германските племиња]] стануваат протоисториски во мигот кога почнуваат да се појавуваат во записите на [[Античка Грција|Грците]] и [[Стар Рим|Римјаните]].
 
{{археологија-никулец}}
 
[[de:Frühgeschichte]]