Разлика помеѓу преработките на „Изотоп“

Одземен 1 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: mn:Изотоп)
'''Изотопи''' се облици на [[хемиски елемент]] чии атоми имаат ист [[атомски број]], ''Z'', но различни [[атомска маса|атомски маси]], ''A''. Зборот ''изотоп'', значи ''на исто место'', доаѓа од фактот дека сите изотопи на еден елемент се сместени на истото место во [[периоден систем|периодниот систем]].
 
''Атомскиот број'' се однесува на бројот на [[протон]]и во атомот. Од тукаОдовде, изотопи на одреден елемент имаат ист број на протони. Разликата во атомските маси произлегува од разликата во бројот на [[неутрон]]и во [[атомско јадро|атомското јадро]].
 
[[Категорија:Хемија]]