Разлика помеѓу преработките на „Алфонсо VIII“

Додадени 887 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
 
По неговиот пораз во [[Битка кај Аларкос|битката кај Аларкос]], тој ја предводел христијанската коалиција предводена од [[Кралство Кастилја]], [[Кралство Арагон]], [[Кралство Португалија]] и [[Кралство Навара]] во големата победа над [[муслимани]]те во [[Битка кај Лас Навас де Толуз|битката кај Лас Навас де Толуз]] во [[1212]] година, настан кој го означил почетокот на протерувањето на муслиманите од [[Ибериски полуостров|Иберискиот полуостров]].
 
[[ar:ألفونسو الثامن ملك قشتالة]]
[[an:Alifonso VIII de Castiella]]
[[ca:Alfons VIII de Castella]]
[[cs:Alfonso VIII. Kastilský]]
[[de:Alfons VIII. (Kastilien)]]
[[en:Alfonso VIII of Castile]]
[[es:Alfonso VIII de Castilla]]
[[eu:Alfontso VIII.a Gaztelakoa]]
[[fr:Alphonse VIII de Castille]]
[[gl:Afonso VIII de Castela]]
[[id:Alfonso VIII dari Kastilia]]
[[it:Alfonso VIII di Castiglia]]
[[ka:ალფონსო VIII (კასტილია)]]
[[la:Alphonsus VIII (rex Castellae)]]
[[hu:VIII. Alfonz kasztíliai király]]
[[nl:Alfons VIII van Castilië]]
[[ja:アルフォンソ8世 (カスティーリャ王)]]
[[no:Alfonso VIII av Castilla]]
[[pl:Alfons VIII Szlachetny]]
[[pt:Afonso VIII de Castela]]
[[qu:Alfonso VIII]]
[[ru:Альфонсо VIII (король Кастилии)]]
[[sv:Alfons VIII av Kastilien]]
[[zh:阿方索八世 (卡斯蒂利亚)]]