Разлика помеѓу преработките на „Алфонсо VIII“

Додаден 551 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox royalty|consort= yes
| name =Алфонсо VIII<br>Alfonso VIII de Castilla
|succession=
| image =Alfons8 Tumbo.jpg
| imgw =
| caption =
| reign =1158 &ndash; 1214
| coronation =
| spouse =
| issue =
| house =
| titles =
| father =
| mother =
| date of birth ={{роден на|11|ноември|1155}}
| place of birth =
| date of death = {{починал на|5|октомври|1214}}
| place of death =
|}}
 
'''Алфонсо VIII''' ([[11 ноември]] [[1155]], Сорија - [[5 октомври]], [[1214]]) бил крал на Кастилја од [[1158]] година до неговата смрт, како и крал на [[Толедо]]. Тој најмногу е познат по големата улога која ја одиграл во времето на [[Реконквиста]]та, и пропаѓањето на [[Алмохадска династија|Алмохадската династија]].