Разлика помеѓу преработките на „Алфонсо VIII“

Додадени 44 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Алфонсо VIII''' ([[11 ноември]] [[1155]], Сорија - [[5 октомври]], [[1214]]) бил крал на Кастилја од [[1158]] година до неговата смрт, како и крал на [[Толедо]]. Тој најмногу е познат по големата улога која ја одиграл во времето на Реконквистата[[Реконквиста]]та, и пропаѓањето на [[Алмохадска династија|Алмохадската династија]].
 
По неговиот пораз во [[Битка кај Аларкос|битката кај Аларкос]], тој ја предводел христијанската коалиција предводена од [[Кралство Кастилја]], [[Кралство Арагон]], [[Кралство Португалија]] и [[Кралство Навара]] во големата победа над муслиманите[[муслимани]]те во [[Битка кај Лас Навас де Толуз|битката кај Лас Навас де Толуз]] во [[1212]] година, настан кој го означил почетокот на протерувањето на муслиманите од [[Ибериски полуостров|Иберискиот полуостров]].