Разлика помеѓу преработките на „Алфонсо VIII“

Додадени 1.040 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Алфонсо VIII''' ([[11 ноември]] [[1155]], Сорија - [[5 октомври]], [[1214]]) бил крал на Кастилја од 1158 година до неговата смрт, како и крал на Толедо. Тој најмногу е познат по големата улога која ја одиграл во времето на Реконквистата, и пропаѓањето на [[Алмохадска династија|Алмохадската династија]].
 
По неговиот пораз во Битка кај Аларкос|битката кај Аларкос, тој ја предводел христијанската коалиција предводена од Кралство Кастилја, Кралство Арагон, Кралство Португалија и Кралство Навара во големата победа над муслиманите во [[Битка кај Лас Навас де Толуз|битката кај Лас Навас де Толуз]] во 1212 година, настан кој го означил почетокот на протерувањето на муслиманите од Ибериски полуостров|Иберискиот полуостров.