Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Селска чешма“

arhiva
(arhiva)
[[zh-min-nan:Wikipedia:Chhiū-á-kha]]
[[zh-yue:Wikipedia:城市論壇]]
 
== Слики ==
 
Како да ствам слика на некоја статија на википедија? <small>(непотпишан коментар од [[Корисник:Stefan Milosevski|Stefan Milosevski]] 22:23, 17 јули 2010)</small>
 
[[:en:Wikipedia:Picture tutorial|Тука]] пишува на долго и на широко, а инаку најпростиот код за додавање слика е:
:<code><nowiki>[[Податотека:ИмеНаСлика|мини|Текст под сликата]]</nowiki></code>
каде што сакате да се појави сликата.
'''ИмеНаСлика''' е целосното име на некоја слика што е подигната на македонската Википедија или на [[:commons:Главна страница|заедничката Ризница]]. На пример <code>Anthocharis-cardamines.jpg</code> за [[:commons:File:Anthocharis-cardamines.jpg|оваа слика]]. —<font color="black">[[User:INkubusse|iNkubusse]]</font><sup>[[User talk:INkubusse|<i> A?</i>]]</sup> 06:14, 18 јули 2010 (CEST)
 
== Администратор ==
Како се станува администратор на македонската википедија? <small>—Претходниот непотпишан коментар е додаден од [[Корисник:Stefan Milosevski|Stefan Milosevski]] ([[Разговор со корисник:Stefan Milosevski|разговор]] • [[Special:Contributions/Stefan Milosevski|придонеси]]) 13:29, 28 јули 2010</small><!-- Шаблон:Непотпишан -->
:[[Википедија:Администратори|Овде]] сè Ви е објаснето.--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 13:43, 28 јули 2010 (CEST)
:Доколку сакате да се кандидирате, прочитајте ги [[Википедија:Барања за администраторски статус|условите коишто треба да ги исполнува еден корисник за да може да биде избран и како оди процедурата на избирање]], а доколку сакате да видите кои корисници се администратори, прочитајте во [[Википедија:Листа на администратори|списокот на администратори на Википедија на македонски јазик]].--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 13:52, 28 јули 2010 (CEST)
::Најдобро е да го прочиташ '''[[Википедија:Водич за барања за администраторски статус|водичот за барања за администраторски статус]]'''. --[[Корисник:Brainmachine|Brainmachine]] ([[Разговор со корисник:Brainmachine|разговор]]) 15:55, 28 јули 2010 (CEST)
 
== Čestitam Ilinden ==
 
Svim Makedonkama i svim Makedoncima, čestitam [[Илинден|Ilinden]]. Puno pozdrava iz [[Хрватска|Hrvatske]]. -- [[User:Bugoslav|Bugoslav]] <small>([[User talk:Bugoslav|разговор]])</small> 19:56, 2 август 2010 (CEST)
:Во име на макеонските Википедијанци ви благодарам за честитките. Поздрав, [[User:Wikimk|Wikimk]] <small>([[User talk:Wikimk|разговор]])</small> 20:07, 2 август 2010 (CEST)
 
==Што по ѓаволите...==
...е [http://img8.imageshack.us/img8/8532/edabe.png ова]?
 
Ми се појавува најдолу на сите статии вклучувајќи ја и главната страница која веќе е прегледана од некој корисник. Според изгледот очигледно ова е начинот на кој прегледувачот ги прегледува статиите, но последен пат кога проверив, јас не бев ни администратор ни преглеувач, ни оценувач, ни патролирач туку само уредувач на Википедија на македонски јазик (види [http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A1%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8%3A%D0%9B%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%9D%D0%B0%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8&username=Dav&group=&limit=1 овде], каде што јасно пишува уредувач). Тогаш зошто тоа чудо се појавува кај мене?
 
Ако ова е некоја нова измена на википедјава за секој корисник да биде проверувач, што се дискутирало негде во скоро време, тогаш се извинувам за ова недоразбирање, но сепак малку ми е чудно, и морав да прашам и се надевам дека некој ќе ми го разјасни ова на мене. <font color="#7BA05B" face="Comic Sans MS" size="3"> -- [[Корисник:Dav|<font color="#7BA05B" face="Comic Sans MS" size="3">dav</font>]]<sup>([[Разговор со корисник:Dav|<font color="#7BA05B" face="Comic Sans MS" size="3">разговор</font>]])</sup></font> 01:13, 9 август 2010 (CEST)
:Здраво, dav,
:#Тоа што ти се појавува на дното од статиите, категориите и шаблоните е кутијата за оценка на ревизии. Види: [[Помош:Проверка на страница#Како се оценува]];
:#Системот за проверка на промените на страниците се нарекува означени ревизии ({{lang-en|flagged reviews}}) и технички не е исто со патролирањето (''patrolling''). Ти не си патролирач, а не постои корисничка група „прегледувач“ (сите кориснички групи и права се наведени на [[Специјални:ЛистаНаГрупниПрава]]);
:#Корисничките групи кои можат да ги означуваат ревизиите се: '''уредувачи''' и '''оценувачи'''. Ти си сега '''[[Википедија:Уредувач|уредувач]]'''. Ова е ново, значи порано не си бил (во техничката смисла на зборот, бидејќи така се нарекува корисничката група ({{lang-en|editor}}), инаку секој може да ''уредува'' на Википедија), кога си се регистрирал си бил само „корисник“, а потоа и [[Википедија:Автопотврдени корисници|автопотврден корисник]]. Види [[Помош:Проверка на страница#Кој може да оценува]] за тоа кои се твоите права;
:#Најважно од сè, [[МедијаВики]] софтверот во означените ревизии дозволува <u>автопромовирање</u> (<span class="plainlinks">[http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A1%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8:%D0%94%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA&type=rights&user=Dav&page=&year=&month=-1&hide_patrol_log=1&hide_review_log=1 овде]</span> пишува дека си бил автопромовиран како „уредувач“) доколку одредени услови се исполнети (број на уредувања, временска доследност на уредување, уникатност на IP адреса, бла бла...). Ова ти е документирано овде: [[:mw:Extension:FlaggedRevs#Automatic user promotion]]. Моментално немам информации за тоа кои се основните вредносни на параметрите кои дозволуваат автоматско промовирање во уредувач.
 
:Значи да сумираме: сега си [[Википедија:Уредувач|уредувач]], автоматски си станал така и сега '''сите твои уредувања на страници со [[Помош:Проверка на страница#Објавена и работна верзија|објавени верзии]] се автоматски проверени'''. Ако некоја страница е воопшто непроверена, можеш да ја бележиш како „проверена“ (со кутијата која ти се појавува на дното од страниците), а тоа треба да го правиш само ако се исполнети овие услови: [[Википедија:Означени ревизии#Проверена верзија]]. За дополнителни информации, прочитај [[Помош:Проверка на страница]]. Поздрав, [[Корисник:Brainmachine|Brainmachine]] ([[Разговор со корисник:Brainmachine|разговор]]) 09:38, 9 август 2010 (CEST)
::Сега ми е јасно, фала за објаснувањето ;) <font color="#7BA05B" face="Comic Sans MS" size="3"> -- [[Корисник:Dav|<font color="#7BA05B" face="Comic Sans MS" size="3">dav</font>]]<sup>([[Разговор со корисник:Dav|<font color="#7BA05B" face="Comic Sans MS" size="3">разговор</font>]])</sup></font> 16:35, 9 август 2010 (CEST)
 
== Поддршка за признавање на огранокот на Викимедија Каталонија ==
 
Копија од пораката <span class="plainlinks">[http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80_%D1%81%D0%BE_%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA:Brainmachine&action=historysubmit&diff=1175216&oldid=1173172 оставена]</span> на мојата страница за разговор:
:''Здраво/Good afternoon! Could you help me please! I'm really sorry~, first of all I apologiza for this intrusion and then because I don't know much of Macedonian even though I can catch some words when I read it (my wife is Ukrainian and I can speak and read some of it!). My name is Claudi Balaguer, I'm a member of a Catalan association "Amical de la Viquipèdia" which is trying to become a Chapter but has seen its demand rejected because it doesn't have a/one state! I thought you could help me begin a support campaign here just as I've already done in other Wikipedias. The first favor I beg from you would be to translate the following template to Macedonian (you can translate where you please, you can keep the Catalan part or the English one, as you wish or deem more appropriate!) and also: "Category: Wikipedians giving support to Wikimedia CAT". Thanks again for your help. I wish you a pleasant and sunny summertime and hope that you, your language and this Wikipedia will have a great future! Take care, [[User:Capsot|Capsot]] <small>([[User talk:Capsot|разговор]])</small>''
Ако го поддржувате создавањето на каталонски огранок на Викимедија, можете да ја ставите кутијава {{tl|Поддршка за ВМ:КАТ}} на [[Специјални:МојаСтраница|Вашата страница]] и можете да се потпишете на <span class="plainlinks">[http://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Wikimedia_CAT/Members_and_Supporters&action=edit овој список на Мета]</span>. --[[Корисник:Brainmachine|Brainmachine]] ([[Разговор со корисник:Brainmachine|разговор]]) 13:26, 11 август 2010 (CEST)
 
== Оценувач ==
 
Како да станам оценувач на македонската википедија?[[User:Stefan Milosevski|Stefan Milosevski]] <small>([[User talk:Stefan Milosevski|разговор]])</small> 17:01, 17 август 2010 (CEST)
:За жал, сега за сега, ова не е регулирано со правила (можеш да видиш дека [[Википедија:Означени ревизии#|овде]] тоа не е довршено и дека треба да се договориме за деталите). Затоа само активните администратори моментално се ставени како оценувачи. Можам слободно да кажам дека бележењето на ревизии како „оценети“ сега е во експериментална фаза. --[[Корисник:Brainmachine|Brainmachine]] ([[Разговор со корисник:Brainmachine|разговор]]) 22:10, 19 август 2010 (CEST)
 
== Информација за Мајка Тереза ==
 
Како интелектуалец и човек кој доста често ги користи услугите од Wikipedia замолувам да се стави дека на денешен ден е родена нашата најпозната сограѓанка Агнеса Гонџа Бојаџиу, во цел свет позната како Мајка Тереза.
Убаво е на Македонскиот сајт на Wikipedia да стои оваа информација.
Сметам дека сите ние треба да сме горди дека од овој реон на светот му подаривме едно од најплеменитите хуманитарци, воопшто познати до денес.
Со надеж дека оваа моја сугестија ќе биде земена во предвид, срдечно ве поздравувам и охрабрувам во вашите напори, Македонската Википедија да биде уште побогата со информации за сите нејзини корисници.
Со почит,
М Ширгоски
:{{Готово}}--<big><font face="Monotype Corsiva">[[Корисник:MacedonianBoy|Никола]] <sup>[[Разговор со корисник:MacedonianBoy|Стоіаноски]]</sup></font></big> 14:51, 26 август 2010 (CEST)
 
== Конфликт при категоризација ==
 
Во последниве неколку денови започнав со средување на дел од категориите на нашата википедија. Но, како и порано, и сега наидов на проблем околу точната категоризација на статиите. Лично јас кога категоризирам, обично гледам од англиската википедија, па преведувам на нашата. Пред некое време се јави проблемот околу начинот на категоризирање на Римската историја, од страна на корисникот ''brest''. И покрај дискусијата која се водеше, сепак на крај не излеговме, па тие категори не се чепнати, и покрај тоа што некои од нив се повторуваат или се неправилни. Од вчера се јави проблемот околу категоризација на статите поврзани со Македонија. Гледам дека се води дискусија и помеѓу корисникот ''Raso mk'' за истиот проблем... Затоа ја отварам оваа дискусија овде, со која сакам сите корисници на нашава википедија да расправаме околу проблемите кои се јавуваат при определена категоризација на статиите на македонски јазик.--[[User:Тиверополник|Тиверополник]] <small>([[User talk:Тиверополник|разговор]])</small> 13:21, 10 септември 2010 (CEST)
:[http://mk.wikipedia.org/wiki/Разговор_со_корисник:Brest#.D0.A8.D0.B0.D0.B1.D0.BB.D0.BE.D0.BD Разговор помеѓу Брест и Рашо].
 
:[http://mk.wikipedia.org/wiki/Разговор_со_корисник:Тиверополник#.D0.9A.D0.B0.D1.82.D0.B5.D0.B3.D0.BE.D1.80.D0.B8.D0.B7.D0.B0.D1.86.D0.B8.D1.98.D0.B0 Разговор помеѓу Брест и Тивер].--[[Корисник:Raso mk|'''<font face="Segoe Script" color="#00008B" size="3px">Р</font>''']] [[Разговор со корисник:Raso mk|'''<font face="Segoe Script" color="blue" size="3px">ашо</font>''']][[Image:Aero-stub img.svg]] 13:26, 10 септември 2010 (CEST)
 
::Јас изминативе денови не забележав многу многу каде е проблемот со категориите за Римската Империја. Каде е поточно проблемот со тие категории? Што не е прифатливо? Англиската Википедија е добар репер за средување на категориите и не гледам што е проблемот тука. Мене ми е ок да се водиме според англиската бидејќи добро им се средени категориите. А за категориите со Македонија, дополнително ќе се изјаснам - сега за сега мислам нема никаква потреба од категоризирање на пренасочувачки. --<big><font face="Monotype Corsiva">[[Корисник:MacedonianBoy|Никола]] <sup>[[Разговор со корисник:MacedonianBoy|Стоіаноски]]</sup></font></big> 13:26, 10 септември 2010 (CEST)
:[http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80_%D1%81%D0%BE_%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA:%D0%A2%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D0%BA#.D0.A0.D0.B8.D0.BC.D1.81.D0.BA.D0.BE_.D0.A6.D0.B0.D1.80.D1.81.D1.82.D0.B2.D0.BE Еве] за Рим, пред некое време беше, не оваа недела. Во дискусија влезе и Никола, но сепак крајниот одговор на ''brest'', кој што ја започна темата, го немаше. Ова се според мене ситници, на кои треба да се обрне малку внимание. --[[User:Тиверополник|Тиверополник]] <small>([[User talk:Тиверополник|разговор]])</small> 13:38, 10 септември 2010 (CEST)
::Се согласува со Тиверополник дека за ова не е потребна жестока дискусија, бидејќи може лесно да се реши, но веќе кога го решаваме да го решиме на најдобар можен начин. Пред неколку месеци, започнав [[Разговор со корисник:Brest/Архива/2010/август/5#Римски провинции|разговор со Brest]] за употребата на поимот „римска провинција“ наместо „римска покраина“, што мислам дека е најсоодветно и секаде се употребува, а дури наведов и литература. За жал не добив одговор, а „римските провинци“ сè уште се „римски покраини“ и се категоризирани како такви. Ќе ве замолам ако може да издвоите по некој збор и околу ова прашање. --[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 13:55, 10 септември 2010 (CEST)
::Google results: римска покраина = 2,790; римска провинција = 106,000.--[[User:Тиверополник|Тиверополник]] <small>([[User talk:Тиверополник|разговор]])</small> 14:36, 10 септември 2010 (CEST)
Не сум стручњак за тие области, но колку што јас знам, за покраините од римско време се користи зборот - провинција, кој всушност и потекнува од тоа време. Во енциклопедија стои:
*провинција (лат.) = во стар Рим , земја под владеење на Рим, со која управува намесник.
*империја (лат.) = царство или држава на огромно пространство, и по правило со сложен систем за владеење, на чие чело стои император, цар.
*царство = голема централизирана држава на повеќе народи и етнички групи, на чие чело стои цар.
Инаку зборот „империја“ буди емоции за нешто моќно, неправедно и опасно, за разлика од зборот „царство“ кој често се користи во приказните за опис за нешто добро и праведно организирано (добродушниот цар од приказните). А за Римска Империја и Римско Царство - и двете треба да се користат и тоа во исти статии, ама тоа би било веќе проблем. Како ќе ги одвоиме ако некој преку категорија бара одредена статија? --[[User:Виолетова|Виолетова]] <small>([[User talk:Виолетова|разговор]])</small> 17:54, 12 септември 2010 (CEST)
::Што се однесува до Стар Рим, според мене би требало во Категорија:Стар Рим да ги има (а и ги има) Категорија:Римско Кралство, Категорија:Римска Република и Категорија:Римска Империја. Треба да се знае дали ќе се користи Империја или Царство. Доколку е царство, ќе треба да се избришат голем дел од категориите и да се преименуваат. Кога сме овде, би сакал да прашам и за термините Стара, Древна или Античка??--[[User:Тиверополник|Тиверополник]] <small>([[User talk:Тиверополник|разговор]])</small> 18:04, 12 септември 2010 (CEST)
 
Античка е само за време на [[антика]]та = општ поим за културата и уметноста во стара Грција и стар Рим; древна е цивилизација многу постара од нив, што се граничи со легендите (древните кралеви на Кина, Сумер, Вавилон), а стара вообичаено се користи за Атина, Рим, на пример (бидејќи денешните Атина и Рим се нови). Така некако :) --[[User:Виолетова|Виолетова]] <small>([[User talk:Виолетова|разговор]])</small> 18:24, 12 септември 2010 (CEST)
::Виолетова, ти благодарам за одговорот, мислам дека и пред тоа на едно место ми го кажа истото, но зборот ми беше еве на пример Категорија:Стар Рим дали треба да биде така, или да се преименува во Антички Рим, исто и за Грција. Значи, како се преведува зборот Ancient на македонски? Доколку биде како антички, тогаш антички нема да бидат само Грција и Рим, туку и многу друѓи нели? Доколку пак се преведува како Стар, тогаш сакам да прашам која би била точната категорија за Грција и Рим, бидејќи очигледно не може да постојат и Стар Рим и Антички Рим нели? Древен по мене не би требало да се користи? --[[User:Тиверополник|Тиверополник]] <small>([[User talk:Тиверополник|разговор]])</small> 22:01, 12 септември 2010 (CEST)
 
:::Не Антички Рим, не така, Стар Рим си е. Ако правам текст за уметноста од тоа време која спаѓа во антиката, тогаш може како епитет да го искористам „антички Рим“, како „ренесансен Париз“, на пример, со што на читателот му одредувам точно за што зборувам. Но не како категорија. Категоријата треба да си остане Категорија:Стар Рим. Древен па не е никако. Инаку зборот Ancient на македонски е „стар“, пример ancient people = старите народи, Ancient Greek = старогрчки и сл. --[[User:Виолетова|Виолетова]] <small>([[User talk:Виолетова|разговор]])</small> 09:06, 13 септември 2010 (CEST)
::::Добро, фала многу за помошта, но во тој случај категориите Античка Грција, Антички Египет, Антички Близок Исток, Античко војување... (види [http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0:%D0%90%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0_%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0 категорија] треба да се избришат и да се направат нови како ''Стари''.--[[User:Тиверополник|Тиверополник]] <small>([[User talk:Тиверополник|разговор]])</small> 10:32, 13 септември 2010 (CEST)
::::::::Епа сега останува да се избришат старите и да се отвфорат нови категории. А што правиме со категоризацијата на пренасочувачки статии? И за ова треба да се дискутира.--<big><font face="Monotype Corsiva">[[Корисник:MacedonianBoy|Никола]] <sup>[[Разговор со корисник:MacedonianBoy|Стоіаноски]]</sup></font></big> 13:33, 13 септември 2010 (CEST)
::Добро, тогаш ова е решено. Но, не го разбрав на Никола околу пренасочувањето на статиите. Може ли некој пример да дадеш:--[[User:Тиверополник|Тиверополник]] <small>([[User talk:Тиверополник|разговор]])</small> 14:11, 13 септември 2010 (CEST)
 
 
 
::За категоризирањето на пренасочувачките беше сугерирано да на се категоризираат тие, односно уредувањата на Брест да бидат вратени. Бидејќи јас сум едната страна во инволвираните, те замолувам тебе (''јузер:МаседонианБој'') да ги вратиш уредувањата.--[[Корисник:Raso mk|'''<font face="Segoe Script" color="#00008B" size="3px">Р</font>''']] [[Разговор со корисник:Raso mk|'''<font face="Segoe Script" color="blue" size="3px">ашо</font>''']][[Image:Aero-stub img.svg]] 14:21, 13 септември 2010 (CEST)
 
Молам за мислење: Категорија:Покраини во Римската Империја или Провинции. Јас лично сум за провинции--[[User:Тиверополник|Тиверополник]] <small>([[User talk:Тиверополник|разговор]])</small> 13:25, 17 септември 2010 (CEST)
 
== Презентација за македонската вики-заедница ==
 
Денес во Ла Кања, во скопската чаршија, со почеток во 18:00, ќе одржам мала презентација за македонската вики-заедница. Презентацијата е во рамките на D.I.Y. фестивалот „Средства без цел, знаење без цена“, во организација на Compressor. Бујрум. --[[User:FlavrSavr|FlavrSavr]] <small>([[User talk:FlavrSavr|разговор]])</small> 14:09, 12 септември 2010 (CEST)
 
== Статии од типот "GGGG во нешто" ==
 
Што правиме со статиите од типот:
 
* [[1887 во филмот]], од [[:Категорија:Години во филмот]]
* [[1800 во археологијата]], од [[:Категорија:Години во археологијата]]
:...
 
Односно статиите во [[:Категорија:Категории по година]]?
 
Повеќето од овие статии стојат празни подолго од една година. Значи тие се создадени, после некои време најчесто поминал бот и ставил шаблон без извори или ако има интервики врски ги ажурирал, но во 99% од нив нема ниту едно зборче корисна информација.
 
По моја слободна проценка се работи за неколку илјади страници во главниот именски простор, плус шаблон СЗР на нивната страница за разговор. Поголемиот дел од овие страници се и лошо категоризирани и лошо именувани. Мора да се преземе нешто во врска со овие страници. Со оглед на тоа што подолго време стојат нечепнати од почетокот на нивното создавање, тоа е знак дека заедницата нема сили да ги пополни со соодветни минимални содржини веќе една година а со оглед на темпото со кое се уредува, најверојатно тоа нема да се направи ниту во наредната година. Според ова логички би било да ги избришеме овие страници, за да не го подигнуваат нереално бројот на статии и да го намалуваат квалитетот на македонската википедија и се разбира нашиот углед и да го девалвираат нашиот досегашен труд. А знаете кога пред едно месец дена ја достигнавме бројката од 40.000 посакавме да бидеме запишани на главната страница на ен.вики а од таму тоа не го прифатија токму од овие причини. Јас веднаш после тоа пронајдов голем број на страници кои си беа дупликат на постоечки празни статии, ги избришав и вкупната бројка на статии падна малку под 40К. Но со бришење на овие страници за кои зборувам овде, ќе направиме едно големо прочистување на празни статии и би требало да се подигне квалитетот на википедија. А за бројката, здравје, ќе дојде и тоа време кога со содржајни и квалитетни страници ќе биде зголемена до посакуваното ниво.--[[User:Brest|brest]] <small>([[User talk:Brest|разговор]])</small> 23:42, 28 мај 2010 (CEST)
:Не ги бриши овие статии! Имам некои други обврски деновиве, но во скоро време ќе започнам технички да ги уредувам овие статии, а се надевам дека иницијативата ќе се омасови. Овие статии никако не се за бришење, бидејќи се потребни на Википедија на македонски јазик. Веќе ако бараме статии за бришење, посоодветно би било да се бришат статиите за селата кои со години се празни и никако да се направи нешто за да се пополнат, но и за нив имам план.--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 02:46, 29 мај 2010 (CEST)
::Кирил, отвори ја [[:Категорија:Категории по година|категоријата]] и погледни ги поткатегориите. Мислам дека ќе видиш за колкав број на страници се работи. ;) Мислам дека нема штета ако ги избришеш сите одеднаш, brest, а потоа можеме една по една да ги создаваме ако имаме информации И волја. Во секој случај не можеме да создадеме (односно пополниме) ни 5% од сиве овие статии. --[[User:INkubusse|iNkubusse]]<sup>[[User talk:INkubusse|<i> A?</i>]]</sup> 03:13, 29 мај 2010 (CEST)
:::Знам дека се премногу и некои од нив се за непотребни теми (на пр. археологија и философија), но веќе ако земеме да ги бришеме, ајде да избришеме некои други целосно непотребни статии, како што се статиите за основните училишта во Македонија. За секоја енциклопедија е добро да има категоризирано содржина по години и по различни области. И како што реков во текот на месец јуни ќе се ангажирам околу средување на дел од овие статии, а се надевам дека ќе има интерес и кај другите корисници.--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 03:27, 29 мај 2010 (CEST)
:::P.S. Од друга страна има корисници за кои овие статии може да влијаат дестимулирачки да им го намалат ентузијазмот за понатамошно уредување. Со оглед на тоа дека до пред еден месец најактивните корисници на Википедија на македонски јазик беа активни со уредување на нови статии за да се достигне одредена граница, намалувањето на бројот на статии и враќањето повторно на некои 35.000 статии може да се одрази негативно или во најдобар случај повторно да се уредуваат празни статии од други области за да се дојде до 40.000 статии. Проблемот не е само да се избришат статиите и на тој начин вештачки да се зголеми квалитетот, туку да се ангажираат повеќе корисници да ги пополнат овие статии.--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 03:32, 29 мај 2010 (CEST)
::::Кирил, мислам дека не си видел колку многу статии се. Сериозно. Инаку, не се работи за конкретни училишта или слично, туку за многу општи списоци на настани од еден куп области за многу многу многу ... многу МНОГУ години. brest, може да ни кажеш точен број? --[[User:INkubusse|iNkubusse]]<sup>[[User talk:INkubusse|<i> A?</i>]]</sup> 04:29, 29 мај 2010 (CEST)
:::::* Мислам дека се околу 5000 само за години од конкретни области. Од нив само годините во шахот се барем со една корисна информација. Останатите се празни статии. За пополнување на овие статии размислував и уште претходно и започнав со уредување на [[Корисник:Kiril Simeonovski/Песок 4|една статија]] за списоците на лидери по години, но немав време деновиве да ја довршам и да предложам овие статии да се пополнат по истиот принцип.--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 04:57, 29 мај 2010 (CEST)
:::::* Не можам да кажам точна бројка, од око помалку се од бројката која ја кажува Кирил, но сепак се многу. Иначе Кирил, може многу лесно со бот да се создадат повторно овие страници и тоа многу подобро да изгледаат, ако се седне и се размисли малку околу дизајнот на страниците. Но проблемот е како да се пополнат со содржина. Она што Кирил го има почнато во [[Корисник:Kiril Simeonovski/Песок 4|една статија]] не гледам дека ќе го реши проблемот на пополнување. Во секој случај не е проблем да почекаме со бришењето, ако на Кирил му треба уште еден месец за да ги пополни и да организира други уредувачи за тоа, слободно ќе почекаме.--[[User:Brest|brest]] <small>([[User talk:Brest|разговор]])</small> 23:52, 29 мај 2010 (CEST)
:::::*А може ли со бот да се пополнат? Знам дека така е полесно, но што да се прави кога мора рачно да се уредуваат. Во принцип не е мноту тешко ниту рачно, бидејќи во една година не се менуваат сите лидери, туку само некои, па секоја наредна година исто и сè така. Во секој случај, без пет многу активни корисници кои ќе го работат ова, за еден месец нема сигурно да биде готово.--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 11:37, 30 мај 2010 (CEST)
 
::::::Не знам, Кирил... Ако мислиш дека можеш да пополниш барем и 2000 од тие, тогаш ти пожелувам среќа. :) --[[User:INkubusse|iNkubusse]]<sup>[[User talk:INkubusse|<i> A?</i>]]</sup> 13:16, 29 мај 2010 (CEST)
 
Јас започнав со пополнување на [[Список на лидери на држави во 1 година|еден список за лидери по години]], па иако мислам дека ќе биде тешко мислам дека ќе има интерес за пополнување на овие статии. Моментно, омасовена е идејата за уредување на статии во врска со Московскиот Кремљ, па откако ќе се уредат сите поврзани статии, може да се започне со пополнување на овие статии. Главно сум против бришењето на овие статии, бидејќи со тоа би се намалил бројот на статии, со што би се срушил мотивот на многу корисници за уредување.--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 21:32, 11 октомври 2010 (CEST)
 
Создаден е [[Википедија:ВикиПроект Години|ВикиПроект Години]], кој ќе има за цел да ги организира корисниците во пополнувањето на статиите со корисни податоци. Предлагам дискусијата да се премести таму.--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 22:52, 11 октомври 2010 (CEST)
 
: Одличен напредок, {{=)|smile}}, за неколку месеци (минимум 4 изминаа откако [[User:INkubusse|iNkubusse]] ти пожела среќа) успеваш да направиш список дури за цела една година ([[Список_на_лидери_на_држави_во_1_година|1 после Христа]]). Математиката вели за 2000 години потребни ќе ти бидат 2000 * 4 = 8.000 месеци или отприлика 666 години, арно ама ако останатите вредни корисници помогнат може тоа да се направи за пократко време, па дури и за една минута, {{=)|smile}}--[[User:Brest|brest]] <small>([[User talk:Brest|разговор]])</small> 23:44, 11 октомври 2010 (CEST)
::Без грижи. Статијата започнав да ја уредувам пред неколку дена, со ефективно време на работа од околу 30 минути. Секогаш првата статија е најтешка. После само со пренесување на содржината и со една до две измени ќе се уредат уште дваесетина статии. Инаку, имав поважни работи околу порталите и избраните статии, па поради тоа не го започнав ова порано. И сега имам, но сето тоа е сведено на минимум, со оглед на активноста и на другите корисници во тој дел. Ќе видиме како ќе се одвиваат работите. За се ќе се договориме на страницата на проектот. Главно е, уште еднаш ќе повторам, дека масовното бришење на статии е штетно за Википедија на македнски јазик.{{=)|smile}}--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 00:00, 12 октомври 2010 (CEST)
 
== 2010 Fundraising Is Almost Here ==
 
[[File:Wikimedia_Foundation_RGB_logo_with_text.svg|80px|left]] Hello Wikipedians, I am Sam and I am working for the Wikimedia Foundation during the 2010 Fundraiser. My job is to be the liaison between your community and the Foundation. This year's fundraiser is intended to be a collaborative and global effort; we recognize that banner messages which may perform well in the United States don't necessarily translate well, or appeal to international audiences. <Br>
 
I'm contacting you as I am currently looking for translators who are willing to contribute to this project by helping translate and localize messages into different languages and suggesting messages that would appeal to your readers on the Fundraising Meta Page. We've started the setup on [http://meta.wikimedia.org/wiki/Fundraising_2010 meta] for both [http://meta.wikimedia.org/wiki/Fundraising_2010/Messages banner submission], [http://meta.wikimedia.org/wiki/Fundraising_2010/Banner_testing statistical analysis], and [http://meta.wikimedia.org/wiki/Fundraising_2010/Committee grouping volunteers together].<br>Use the talk pages on meta, talk to your local communities, talk to others, talk to us, and add your feedback to the proposed messages as well! I look forward to working with you during this year's fundraiser. If someone could translate this message I would really appreciate it so that everyone is able to understand our goals and contribute to this year's campaign. [[m:User:Schapman|Sam Chapman]]
<!-- EdwardsBot 0020 -->
 
== Предлог ==
Во врска со горните коментари за "инфлација" имам еден предлог. Во многу Википедии има статии како [[23 октомври]]. Тие не секогаш се големи, но се потребни. Во македонската Википедија, се следат други статии, кои се copy/paste на делови од горната како [[23 октомври (родени)]], [[23 октомври (починале)]], [[23 октомври (настани)]] и [[23 октомври (празници)]]. Пребарував најголемите Википедии, но дури и таму нема такви статии. Предлогот ми е, сите овие статии да бидат обединети во главната ([[23 октомври]]), и подоцна избришани. Македонската Википедија треба да се насочи кон квалитетот, а не кон количината. Поздрав! --[[User:StanProg|Стан]] <small>([[User talk:StanProg|разговор]])</small> 18:17, 23 октомври 2010 (CEST)
:Мислам добар предлог, еднаш се зборуваше за тоа. Може да се изведе тоа, но треба да се нафатиме. Ама мислам не е тоа проблемот за т.н. инфалација, туку проблемот е што имаме енормно многу уредувања и вкупни статии, а сето тоа е благодарение на ботот на Брест кој ги пренасочува сите можни јазици кон една статија, или на пример кон Бугарија пренасочуваат сите интервики на странски јазици. --<big><font face="Monotype Corsiva">[[Корисник:MacedonianBoy|Никола]] <sup>[[Разговор со корисник:MacedonianBoy|Стоіаноски]]</sup></font></big> 19:34, 23 октомври 2010 (CEST)
 
== Скорешни промени ==
Ќе замолам ако може малку внимание за [[МедијаВики:Recentchangestext|воведниот текст]] на страницата со [[Специјални:СкорешниПромени|скорешни промени]]. Веднаш до бројот на корисници, во заграда е запишан бројот на активни корисници, што мислам дека е премногу, бидејќи во овој број се вклучени и ботовите и корисници кои имаат по неколку уредувања. Мислам дека е добро, кога би го прикажале бројот на многу активни корисници, којшто најдобро ја отсликува ситуацијата во којашто се наоѓа Википедја на македнски јазик.--[[User:Kiril Simeonovski|Kiril Simeonovski]] <small>([[User talk:Kiril Simeonovski|разговор]])</small> 12:46, 29 октомври 2010 (CEST)
 
== За мувата на капата ==
 
Некој што се најде повреден од мојот коментар за "успесите и достигнувањата" на Македонската викпедија, го избриша мојот критичен коментар. Тој некој, сакал да глуми "Биг бротхер", и тоа што било, во случајов мојот коментар, да не биде. Назад во орвеловата 1984! За среќа, Вики чува историја на се' па и на оваа ниска постапка. Мојот коментар е заснован на факти, и стојам зад него 100%. Ако некој со тоа не може да се справи, тоа е негов проблем, и нема зошто да брише туѓо мислење. Оваа страница е за тоа.
 
Па, еве го назад тоа што го напишав:
 
===Лузери===