Разлика помеѓу преработките на „Камбриум“

Додадени 2.627 бајти ,  пред 10 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.217.1 (разговор), вратено на последната верзија на 79.125.187.21
(Целосно избришана страница)
с (Отстрането уредувањето на 62.162.217.1 (разговор), вратено на последната верзија на 79.125.187.21)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Камбриумот''' е најраниот период од Палеозојската ера ([[Палеозоик]]) кој го опфаќа времето од пред околу 555 и 505 милиони години. Тој е именуван по [[Камбрија]], каде за прв пат се испитувани [[Карпа|карпите]] од овој период.
 
Во геолошката временска скала, Камбриумот е сместен помеѓу [[Предкамбриум]]от и [[Ордовик]]от. Тој обележува една важна етапа во историјата на животот на [[Земја]]та. Тоа е затоа што тогаш се појавиле поглавните групи на [[животни]].
Фосили кои се среќаваат во Камбриумот се:
 
* фосили од [[Едиакарска фауна|едиакарската фауна]]
* првите посложени фосили-траги
* првите фосили од черупкеста фауна
* фосили на типичната камбриска макрофауна.
 
{{Никулец од областа на геологијата}}
 
[[Категорија:Геолошки периоди]]
[[Категорија:Еволутивна биологија]]
 
[[ar:عصر كمبري]]
[[zh-min-nan:Hân-bú-kì]]
[[be:Кембрыйскі перыяд]]
[[br:Kambrian]]
[[ca:Cambrià]]
[[cs:Kambrium]]
[[cy:Cambriaidd]]
[[da:Kambrium]]
[[de:Kambrium]]
[[et:Kambrium]]
[[el:Κάμβρια περίοδος]]
[[en:Cambrian]]
[[es:Cámbrico]]
[[eo:Kambrio]]
[[eu:Kanbriar]]
[[fa:کامبرین]]
[[fr:Cambrien]]
[[gl:Cámbrico]]
[[ko:캄브리아기]]
[[id:Kambrium]]
[[is:Kambríumtímabilið]]
[[it:Cambriano]]
[[he:קמבריון]]
[[ka:კამბრიული სისტემა]]
[[kk:Кембрий кезеңі]]
[[la:Aevum Cambricum]]
[[lb:Kambrium]]
[[lt:Kambras]]
[[hu:Kambrium]]
[[mzn:کامبرین]]
[[nl:Cambrium]]
[[ja:カンブリア紀]]
[[no:Kambrium]]
[[nn:Kambrium]]
[[pl:Kambr]]
[[pt:Cambriano]]
[[ro:Cambrian]]
[[ru:Кембрийский период]]
[[sah:Кембрий]]
[[simple:Cambrian]]
[[sk:Kambrium]]
[[sl:Kambrij]]
[[sr:Камбријум]]
[[sh:Kambrij]]
[[fi:Kambrikausi]]
[[sv:Kambrium]]
[[ta:கேம்பிரியக் காலம்]]
[[th:ยุคแคมเบรียน]]
[[tr:Kambriyen dönem]]
[[uk:Кембрійський період]]
[[vi:Kỷ Cambri]]
[[vo:Kambrium]]
[[zh:寒武纪]]