Разлика помеѓу преработките на „Камбриум“

Одземени 592 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: ar:عصر كمبري)
'''Камбриумот''' е најраниот период од Палеозојската ера ([[Палеозоик]]) кој го опфаќа времето од пред околу 544 и 505 милиони години. Тој е именуван по [[Камбрија]], [[Стар Рим|рим]]ското име за [[Велс]] (во денешна [[Велика Британија]]), каде за прв пат се испитувани [[Карпа|карпите]] од овој период.
 
Во геолошката временска скала, Камбриумот е сместен помеѓу [[Предкамбриум]]от и [[Ордовик]]от. Тој обележува една важна етапа во историјата на животот на [[Земја]]та. Тоа е затоа што тогаш се појавиле поглавните групи на [[животни]]. Овој настан понекогаш се нарекува и [[камбриска експлозија]], како резултат на релативно краткото време во кое се појавил тој диверзитет од форми. Порано се мислело дека токму камбриските карпи ги содржат првите и најстарите [[фосил]]ни животни, но тие денес се пронајдени во [[Вендиски слој|Вендискиот слој]] од Прекамбриумот.
 
Фосили кои се среќаваат во Камбриумот се:
 
Анонимен корисник