Разлика помеѓу преработките на „Папете“

Додадени 59 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
map_size=300px|
adjustable_map =Papeete1.png|
mapcaption=Местоположба на општината (црвено) во рамките на ВинвардскитеПриветрените Острови|
administrative subdivision=[[Приветрени Острови]]|
capital=(главен град)|
'''Папете''' ([[тахитски јазик|тахитски]]: ''Papeete'' („вода од кошница“,<ref name="Kay2001p102">Kay, p102</ref> ({{pronounced|papeʔete}}) е [[главен град|главен]] и најголем град во [[Француска Полинезија]], прекуморска територија на [[Франција]] на [[Пацифик]]от. Општината е сместена на островот [[Тахити]], на [[Приветрени Острови|Приветрените Острови]].
 
[[УрбанатаУрбано областподрачје|Урбаното подрачје]] на Папете има вкупно население од 131.695 жители (август 2007), додека самиот град има 26.017 жители.<ref>{{fr icon}} {{цитирана веб страница| url=http://www.ispf.pf/(k1aciwf4z0fyap45ghzhgm55)/stat/demo/rp2007/pdfs/poplegales2007.pdf| title=Recensement de la population 2007| author=Institut Statistique de Polynésie Française (ISPF)|format=PDF|accessdate=2007-12-02}}</ref>
 
== Фусноти ==
{{reflistнаводи}}
 
== Наводи ==