Разлика помеѓу преработките на „Папете“

Додадени 46 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: be:Горад Папеэтэ)
с
map_size=300px|
adjustable_map =Papeete1.png|
mapcaption=ЛокацијаМестоположба на комунатаопштината (во црвено) на Винвардските Острови|
administrative subdivision=[[ВиндвардскиПриветрени Острови]]|
capital=(capitalглавен cityград)|
overseas collectivity=[[Француска Полинезија]]|
administrative subdivision=[[ВиндвардскиПриветрени Острови]]<br />(административнаадминистративен престолнинацентар)|
commune centre=Папете|
insee=98735|
area_km2=17.4|
population=26,017|
date-population=Aug.попис 2007од censusавгуст 2007|
density_km2=1495|date-density=2007 попис|}}
{{coord|17|32|S|149|34|W|type:city|display=title}}
 
'''Папете''' ''([[тахитски]]: Papeete'' ("вода од кошница",<ref name="Kay2001p102">Kay, p102</ref> ({{pronounced|papeʔete}}) е [[главен град|главен]] и најголем град во [[Француска Полинезија]], прекуморска територија на [[Франција]] на [[Пацифик]]от. КомунатаОпштината е сместена на островот [[Тахити]], на [[ВиндвардскитеПриветрени Острови|Приветрените Острови]].
 
[[Урбаната област]] на Папете има вкупно население од 131.695 жители (август 2007 попис), додека самиот град има 26.017 жители.<ref>{{fr icon}} {{цитирана веб страница| url=http://www.ispf.pf/(k1aciwf4z0fyap45ghzhgm55)/stat/demo/rp2007/pdfs/poplegales2007.pdf| title=Recensement de la population 2007| author=Institut Statistique de Polynésie Française (ISPF)|format=PDF|accessdate=2007-12-02}}</ref>
 
== Фусноти ==
 
[[Категорија:Главни градови во Океанија]]
[[Категорија:ДруштвениОпштествени Острови]]
[[Категорија:Тахити]]