Разлика помеѓу преработките на „Полинезија“

Додадени 5 бајти ,  пред 10 години
Податотека
с (Бот Менува: arz:بولينيزيا)
(Податотека)
[[Податотека:MapPacific OC-PolynesiaCulture Areas.PNGjpg|thumb|right|300px|Карта на Полинезија.]]
 
'''Полинезија''' е регион во [[Океанија]]. Името на регионот е о старогрчки зборови што во превод значи „многу острови“. Самиот регион е составен од повеќе од 1000 острови распоредени во централниот и јужниот дел од [[Тихиот Океан]]. Луѓето кои живеат во овој регион географски се нарекуваат [[Полинезијци]] и споделуваат голем број сличности.<ref name=trh>{{цитирана книга
8

уредувања