Разлика помеѓу преработките на „Еди Ирвајн“

Додадени 163 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
'''Еди Ирвајн''' (роден на [[10 ноември]] [[1965]]) е поранешен возач на [[Формула 1]]. Својата кариера ја започнал во 1983 година, како возач во [[Формула Форд]]. Во [[1988]] година се натпреварувал во [[Формула 3]], а во периодот од [[1989]] до [[1993]] година во [[Ф3000]] во [[Европа]] и [[Јапонија]].
 
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Пилоти од Ферари во Формула 1]]
[[Категорија:Британци]]
 
[[bs:Eddie Irvine]]