Разлика помеѓу преработките на „Еди Ирвајн“

Додадени 629 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
|{{Infobox F1 driver|
Name = Еди Ирвајн<br>Eddie Irvine|
Image = Eddie_Irvine.jpg|Eddie Irvine, Silverstone 1998|
Date of birth = {{birth date and age|1965|11|10|df=y}} |
Years = {{F1|1993}}–{{F1|2002}} |
Team(s) = [[JordanЏордан GrandГранд PrixПри|JordanЏордан]], [[Scuderia Ferrari|FerrariФерари]], и [[JaguarЈагуар Гранд RacingПри|JaguarЈагуар]]|
Races = 148 (147 starts) |
Championships = 0 |
}}
'''Еди Ирвајн''' (роден на [[10 ноември]] [[1965]]) е поранешен возач на [[Формула 1]]. Својата кариера ја започнал во 1983 година, како возач во [[Формула Форд]]. Во [[1988]] година се натпреварувал во [[Формула 3]], а во периодот од [[1989]] до [[1993]] година во [[Ф3000]] во [[Европа]] и [[Јапонија]].
 
 
[[bs:Eddie Irvine]]
[[bg:Еди Ървайн]]
[[ca:Eddie Irvine]]
[[cs:Eddie Irvine]]
[[da:Eddie Irvine]]
[[de:Eddie Irvine]]
[[en:Eddie Irvine]]
[[et:Eddie Irvine]]
[[es:Eddie Irvine]]
[[fr:Eddie Irvine]]
[[ga:Eddie Irvine]]
[[hr:Eddie Irvine]]
[[id:Eddie Irvine]]
[[it:Eddie Irvine]]
[[lv:Edijs Irvains]]
[[hu:Eddie Irvine]]
[[nl:Eddie Irvine]]
[[ja:エディ・アーバイン]]
[[no:Eddie Irvine]]
[[pl:Eddie Irvine]]
[[pt:Eddie Irvine]]
[[ro:Eddie Irvine]]
[[ru:Ирвайн, Эдди]]
[[simple:Eddie Irvine]]
[[sl:Eddie Irvine]]
[[fi:Eddie Irvine]]
[[sv:Eddie Irvine]]
[[tr:Eddie Irvine]]
 
Своето деби во [[Формула 1]] го имал во [[1993]] година. Во текот на својата кариера во Формула 1, тој бил возач на [[Џордан Гранд При|Џордан]], [[Ферари]] и [[Јагуар Гранд При|Јагуар]].