Разлика помеѓу преработките на „Еди Ирвајн“

Додадени 1.066 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
|{{Infobox F1 driver|
Name = Eddie Irvine|
Image = Eddie_Irvine.jpg|Eddie Irvine, Silverstone 1998|
Nationality = <!-- Please see 'Nationality' section below and read the discussion page before changing this but basically F1 sporting infobox shows nationality according to license issued, which was British -->{{flag|United Kingdom|name=British}}<!-- Please see 'Nationality' section below and read the discussion page before changing this but basically F1 sporting infobox shows nationality according to license issued, which was British -->|
Date of birth = {{birth date and age|1965|11|10|df=y}} |
Years = {{F1|1993}}–{{F1|2002}} |
Team(s) = [[Jordan Grand Prix|Jordan]], [[Scuderia Ferrari|Ferrari]], [[Jaguar Racing|Jaguar]]|
Races = 148 (147 starts) |
Championships = 0 |
Wins = 4 |
Podiums = 26 |
Poles = 0 |
Fastest laps = 1 |
Points = 191 |
First race = [[1993 Japanese Grand Prix]] |
First win = [[1999 Australian Grand Prix]] |
Last win = [[1999 Malaysian Grand Prix]]|
Last race = [[2002 Japanese Grand Prix]] |
}}
'''Еди Ирвајн''' (роден на [[10 ноември]] [[1965]]) е поранешен возач на [[Формула 1]]. Својата кариера ја започнал во 1983 година, како возач во [[Формула Форд]]. Во [[1988]] година се натпреварувал во [[Формула 3]], а во периодот од [[1989]] до [[1993]] година во [[Ф3000]] во [[Европа]] и [[Јапонија]].