Разлика помеѓу преработките на „Еди Ирвајн“

Додадени 177 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
'''Еди Ирвајн''' (роден на [[10 ноември]] [[1965]]) е поранешен возач на [[Формула 1]]. Својата кариера ја започнал во 1983 година, како возач во [[Формула Форд]]. Во [[1988]] година се натпреварувал во [[Формула 3]], а во периодот од [[1989]] до [[1993]] година во [[Ф3000]] во [[Европа]] и [[Јапонија]].
 
Своето деби во [[Формула 1]] го имал во [[1993]] година. Во текот на својата кариера во Формула 1, тој бил возач на [[Џордан Гранд При|Џордан]], [[Ферари]] и [[Јагуар Гранд При|Јагуар]].
 
Својата кариера ја завршил во [[2002]] година.