Разлика помеѓу преработките на „Еди Ирвајн“

Додадени 266 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Еди Ирвајн''' (роден на [[10 ноември]] [[1965]]) е возач на [[Формула 1]]. Својата кариера ја започнал во 1983 година, како возач во Формула Форд. Во 1988 година се натпреварувал во Формула 3, а во периодот од 1989 до 1993 година во Ф3000 во Европа и Јапонија.
 
Своето деби во Формула 1 го имал во 1993 година. Во текот на својата кариера во Формула 1, тој бил возач на [[Џордан Гранд При|Џордан]], Ферари и Јагуар.